سلام علیکم . به پایگاه اطّلاع رسانی حوزه علمیّه امام جعفر صادق (ع) تایباد خوش آمدید.أَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا
اوقات اجابت دعا

1. سحر

2. بعد از نماز واجب

3. بین صلوتین

4. بین الطلوعین

5. هنگام آمدن باران

6. هنگام وزیدن بادها

7. هنگام شنیدن اذان

8. هنگام رؤیت هلال

9. در قنوت نماز وتر

10. هنگام رؤیت کعبه

11. هنگام غروب خورشید

12. ایام و لیالى ماه مبارک رمضان

 13. روز عرفه

 14. شب و روز جمعه

 15. هنگام صف آرایى لشگریان حق در مقابل باطل

 16. شب عید فطر

 17. شب عید قربان

 18. شب نیمه شعبان

 19. شب اول ماه رجب

 20. هنگامى که نیمى از خورشید غروب کرده و نیم دیگرش در حال غروب است که در روایت دارد حضرت زهرا، سلام الله علیها، به غلامش مى فرمود: بالاى بلندیها، و پشته ها برو، چون دیدى نصف قرص خورشید از افق غروب کرده، به من اعلام کن تا دعا کنم.

طرائف الحکم، ج1، ص365.

 

 

 


دوشنبه
4 بهمن 1395
24. ربيع‌الثاني 1438
2017 Jan 23

 

 
کل کاربران : 356023
کاربران امروز : 184
بازدید امروز : 211
کاربران دیروز : 383
بازدید دیروز : 414
کاربران آنلاین : 8

 

مشاهده کامل خبر
جلسه اخلاق 27/9/89 - حوزه علمیه امام صادق (ع)      

حجة الاسلام والمسلمین محدثی رئیس و موسّس محترم حوزه علمیّه امام صادق (ع) و امام جمعه تایباد در ابتدای جلسه به ذکر جریانات بعد از شهادت امام حسین (ع) و وضعیت خاندان امام حسین (ع) و اسیران کربلا پرداختند و فرمودند: دشمنان رفتار بسیار بدی با اسیران داشتند . آنها که خون شهیدان کربلا را روا دانستند به اسیران نیز رحم نکردند و حتی برای گوشواره ها ، گوش دختر بچه ها را پاره می کردند . در حالی که شیوه اهل بیت (ع) و خاندان نبوت اینگونه نبود .

 

 

جلسه اخلاق 27/9/89 حوزه علمیه امام صادق (ع)

حجة الاسلام والمسلمین محدثی رئیس و موسّس محترم حوزه علمیّه امام صادق (ع) و امام جمعه تایباد در ابتدای جلسه به ذکر جریانات بعد از شهادت امام حسین (ع) و وضعیت خاندان امام حسین (ع) و اسیران کربلا پرداختند و فرمودند: دشمنان رفتار بسیار بدی با اسیران داشتند . آنها که خون شهیدان کربلا را روا دانستند به اسیران نیز رحم نکردند و حتی برای گوشواره ها ، گوش دختر بچه ها را پاره می کردند . در حالی که شیوه اهل بیت (ع) و خاندان نبوت اینگونه نبود .

پیامبر اعظم (ص) در جریان فتح مکه ، دشمنانش را عفو کرد . بنا به قول سیدرضی ، گفت پیامبر (ص) را در خواب دیدم .

عرض کردم یا رسول الله (ص) ! چرا وقتی شما مکه را فتح کردید ، اینقدر عفو و مهربانی نشان دادید و گذشت کردید ، اما وقتی دشمنان شما غالب شدند ، فرزندانتان را کشتند . چرا اینطور شد ؟

در عالم خواب پیامبر (ص) فرمود : برو جوابت را از حیص بیص بگیر ( شاعر و ادیب) . از خواب بیدار شدم و رفتم درب خانه حیص بیص و جریان خواب را برای او نقل کردم .

حیص به گریه افتاد و گفت : من این شعر را امشب گفتم و نه آن را نوشته ام و نه تا به حال کسی آن را از زبانم شنیده است و آن شعر که در مورد منش و شیوه اهل بیت (ع) و خاندان پیامبر بود ، اینگونه است :

ما وقتی غالب و پیروز شدیم ، شیوه ما عفو و گذشت بود . شما که غالب شدید و حکومت را بدست گرفتید ، بیابانها را از خون ما رنگین کردید . شما قتل اسیران را حتی رواج دادید ، اما شیوه ما عفو و گذشت بود . این تفاوتی است میان ما و شما ، میان طینت ما و طینت شما . از کوزه همان تراود که در اوست .(فکر شما ، طینت شما ، نتیجه اش این است که این ظلم ها را می کنید و شیوه ما عفو و گذشت است ) .

همچنین امام علی (ع)‌ بعد از ضربت خوردن از ابن ملجم سفارش می کند که ابن ملجم را که اسیر بود ، سیراب کنند و او را گرسنه نگذارند . امام حتی نسبت به قاتل خود رئوف بود .

کسی بود در مدینه که آدم رذل و نانجیبی بود و مردم را اذیت می کرد مخصوصا امام سجاد (ع) را ناسزا می گفت . اتفاقا موقعی او مورد غضب حاکم واقع شد و او را گرفتند و در گوشه ای بستند و گفتند هرکس از او آزاری دیده بیاید و حال که او در بند است تلافی کند .

مردم هم ، یکی سنگ می زد و یکی او را ناسزا می گفت و اذیتهای او را تلافی می کردند . امام سجاد (ع) هم که از آنجا عبور می کردند ، به طرف این مرد آمد . مرد هم با خود گفت ، من این آقا را خیلی اذیت کردم ، حتما الآن تلافی می کند . اما شیوه امام اینگونه نبود . امام جلو آمد و سلام کرد و احوال او را پرسید و او را دلداری داد و دلجویی کرد و به او محبت کرد . خوب این شیوه اهل بیت (ع) بود .

اما دشمنان چه کردند با اینها در کربلا . آب را بر امام بستند و حتی بعد از شهادت امام بر اجساد تاختند و  اجساد شهدا را هم رها کردند و دفن نکردند .

در جریان جنگ جمل بعد از اینکه سپاه امیرالمومنین (ع) پیروز شد ، امام دستور داد به زنها کاری نداشته باشند ، مجروحین را تعقیب نکنند ، کسانی که امان خواستند به آنها امان بدهند ، در مال آنها غارت نکنند و ... . اما دشمنان در کربلا چه کردند ، ریختند به خیمه ها و هرچه بود غارت کردند .

پیغمبر (ص) این همه تاکید کردند به محبت اهل بیت (ع) ، اما امت چه کردند ؟ دشمنان نهایت رذالت و خباثت را در کربلا نشان دادند . خوب این شیوه دشمنان اهل بیت بود . و شیوه اهل بیت (ع) را هم که گفتیم ، رافت و مهربانی بود .

ما هم که پیروان آن بزرگواران هستیم باید رافت و محبت داشته باشیم و به سیره آنها توجه و گفتارشان را عمل کنیم .

امام جمعه محترم در پایان اعمال افرادی را که با افکار پلید دوستداران اهل بیت (ع) را با بمب گذاری و اعمال انتحاری به شهادت می رسانند ، محکوم کردند .


گروه خبری : فرهنگی
منبع : حوزه علمیه امام صادق (ع) تایباد
آخرین ویرایش : 1389/10/08 -- 00:00:07
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 2266

غلام همت صالحانم

 

آشنایی با یک سوره

اغلب مؤمنین شناخت عمیقی از «سوره یس» ندارند و از مناقب و فضائل و آثار دنیوی و اخروی آن غافل هستند. لذا در دام مشکلات، غم‌ها و غصه‌ها و کدورت‌ها گرفتار می مانند . اما در مجلس محبّت و مودّت مقرّبان درگاه خداوند ،از «سوره یس» سخن بسیار است .

ادامه ....

 

یک مساله . . .

احکام روابط زن ومرد 

 

ذلِکُمْ أَطْهَرُ

لِقُلُوبِکُمْ وَ قُلُوبِهِنَّ

ادامه ....

 

و آخر دعوانا . . .

سورة الفاتحة
{الحمد لله رب العالمین}

الأنعام
{الحمد لله الذی خلق السموات والأرض}

الکهف
{الحمد لله الذی أنزل على عبده الکتاب}

سبأ
{الحمد لله الذی له ما فی السموات والأرض}

وسورة فاطر
{الحمد لله فاطر السموات والأرض}

 

کلیه حقوق سایت متعلق به حوزه علمیه امام صادق (علیه السلام ) تایباد می باشد .


طراحی و پیاده سازی توسط : شایگان
RaakCMS