سلام علیکم . به پایگاه اطّلاع رسانی حوزه علمیّه امام جعفر صادق (ع) تایباد خوش آمدید. أَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلا
join us

 

عضویت در کانال حوزه

 

اذکنتم قلیلا فکثرتم

 

 

 


شنبه
2 مرداد 1395
17. شوال 1437
2016 Jul 23

 

 
کل کاربران : 695430
کاربران امروز : 245
بازدید امروز : 247
کاربران دیروز : 257
بازدید دیروز : 265
کاربران آنلاین : 1

 

مشاهده کامل خبر
جلسه اخلاق 27/9/89 - حوزه علمیه امام صادق (ع)      

حجة الاسلام والمسلمین محدثی رئیس و موسّس محترم حوزه علمیّه امام صادق (ع) و امام جمعه تایباد در ابتدای جلسه به ذکر جریانات بعد از شهادت امام حسین (ع) و وضعیت خاندان امام حسین (ع) و اسیران کربلا پرداختند و فرمودند: دشمنان رفتار بسیار بدی با اسیران داشتند . آنها که خون شهیدان کربلا را روا دانستند به اسیران نیز رحم نکردند و حتی برای گوشواره ها ، گوش دختر بچه ها را پاره می کردند . در حالی که شیوه اهل بیت (ع) و خاندان نبوت اینگونه نبود .

 

 

جلسه اخلاق 27/9/89 حوزه علمیه امام صادق (ع)

حجة الاسلام والمسلمین محدثی رئیس و موسّس محترم حوزه علمیّه امام صادق (ع) و امام جمعه تایباد در ابتدای جلسه به ذکر جریانات بعد از شهادت امام حسین (ع) و وضعیت خاندان امام حسین (ع) و اسیران کربلا پرداختند و فرمودند: دشمنان رفتار بسیار بدی با اسیران داشتند . آنها که خون شهیدان کربلا را روا دانستند به اسیران نیز رحم نکردند و حتی برای گوشواره ها ، گوش دختر بچه ها را پاره می کردند . در حالی که شیوه اهل بیت (ع) و خاندان نبوت اینگونه نبود .

پیامبر اعظم (ص) در جریان فتح مکه ، دشمنانش را عفو کرد . بنا به قول سیدرضی ، گفت پیامبر (ص) را در خواب دیدم .

عرض کردم یا رسول الله (ص) ! چرا وقتی شما مکه را فتح کردید ، اینقدر عفو و مهربانی نشان دادید و گذشت کردید ، اما وقتی دشمنان شما غالب شدند ، فرزندانتان را کشتند . چرا اینطور شد ؟

در عالم خواب پیامبر (ص) فرمود : برو جوابت را از حیص بیص بگیر ( شاعر و ادیب) . از خواب بیدار شدم و رفتم درب خانه حیص بیص و جریان خواب را برای او نقل کردم .

حیص به گریه افتاد و گفت : من این شعر را امشب گفتم و نه آن را نوشته ام و نه تا به حال کسی آن را از زبانم شنیده است و آن شعر که در مورد منش و شیوه اهل بیت (ع) و خاندان پیامبر بود ، اینگونه است :

ما وقتی غالب و پیروز شدیم ، شیوه ما عفو و گذشت بود . شما که غالب شدید و حکومت را بدست گرفتید ، بیابانها را از خون ما رنگین کردید . شما قتل اسیران را حتی رواج دادید ، اما شیوه ما عفو و گذشت بود . این تفاوتی است میان ما و شما ، میان طینت ما و طینت شما . از کوزه همان تراود که در اوست .(فکر شما ، طینت شما ، نتیجه اش این است که این ظلم ها را می کنید و شیوه ما عفو و گذشت است ) .

همچنین امام علی (ع)‌ بعد از ضربت خوردن از ابن ملجم سفارش می کند که ابن ملجم را که اسیر بود ، سیراب کنند و او را گرسنه نگذارند . امام حتی نسبت به قاتل خود رئوف بود .

کسی بود در مدینه که آدم رذل و نانجیبی بود و مردم را اذیت می کرد مخصوصا امام سجاد (ع) را ناسزا می گفت . اتفاقا موقعی او مورد غضب حاکم واقع شد و او را گرفتند و در گوشه ای بستند و گفتند هرکس از او آزاری دیده بیاید و حال که او در بند است تلافی کند .

مردم هم ، یکی سنگ می زد و یکی او را ناسزا می گفت و اذیتهای او را تلافی می کردند . امام سجاد (ع) هم که از آنجا عبور می کردند ، به طرف این مرد آمد . مرد هم با خود گفت ، من این آقا را خیلی اذیت کردم ، حتما الآن تلافی می کند . اما شیوه امام اینگونه نبود . امام جلو آمد و سلام کرد و احوال او را پرسید و او را دلداری داد و دلجویی کرد و به او محبت کرد . خوب این شیوه اهل بیت (ع) بود .

اما دشمنان چه کردند با اینها در کربلا . آب را بر امام بستند و حتی بعد از شهادت امام بر اجساد تاختند و  اجساد شهدا را هم رها کردند و دفن نکردند .

در جریان جنگ جمل بعد از اینکه سپاه امیرالمومنین (ع) پیروز شد ، امام دستور داد به زنها کاری نداشته باشند ، مجروحین را تعقیب نکنند ، کسانی که امان خواستند به آنها امان بدهند ، در مال آنها غارت نکنند و ... . اما دشمنان در کربلا چه کردند ، ریختند به خیمه ها و هرچه بود غارت کردند .

پیغمبر (ص) این همه تاکید کردند به محبت اهل بیت (ع) ، اما امت چه کردند ؟ دشمنان نهایت رذالت و خباثت را در کربلا نشان دادند . خوب این شیوه دشمنان اهل بیت بود . و شیوه اهل بیت (ع) را هم که گفتیم ، رافت و مهربانی بود .

ما هم که پیروان آن بزرگواران هستیم باید رافت و محبت داشته باشیم و به سیره آنها توجه و گفتارشان را عمل کنیم .

امام جمعه محترم در پایان اعمال افرادی را که با افکار پلید دوستداران اهل بیت (ع) را با بمب گذاری و اعمال انتحاری به شهادت می رسانند ، محکوم کردند .


گروه خبری : فرهنگی
منبع : حوزه علمیه امام صادق (ع) تایباد
آخرین ویرایش : 1389/10/08 -- 00:00:07
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 3225

سلامتی رهبر صلوات

 

لَئِن شَکَرْتُمْ . .

مرقدت ضرب المثل های مرا تکمیل کرد

  هرکه بامش بیش برفش ، نه !

کبوتر بیشتر

ادامه ....

 

 

جلسه تواصی به حق

«تواصی به حق» موجب استمرار «عمل صالح»!!!

 

مسخره کردن

استاد قرائتی

ادامه ....

 

سرباز دشمن بر بام

 

و آخر دعوانا . . .

سورة الفاتحة
{الحمد لله رب العالمین}

الأنعام
{الحمد لله الذی خلق السموات والأرض}

الکهف
{الحمد لله الذی أنزل على عبده الکتاب}

سبأ
{الحمد لله الذی له ما فی السموات والأرض}

وسورة فاطر
{الحمد لله فاطر السموات والأرض}

 

کلیه حقوق سایت متعلق به حوزه علمیه امام صادق (علیه السلام ) تایباد می باشد .