عضویت در کانال حوزه

 

اذکنتم قلیلا فکثرتم

 

 

 


چهارشنبه
4 اسفند 1395
25. جمادي‌الاول 1438
2017 Feb 22

 

 
کل کاربران : 761025
کاربران امروز : 329
بازدید امروز : 340
کاربران دیروز : 182
بازدید دیروز : 197
کاربران آنلاین : 9

 

مشاهده کامل خبر
جلسه اخلاق 27/9/89 - حوزه علمیه امام صادق (ع)      

حجة الاسلام والمسلمین محدثی رئیس و موسّس محترم حوزه علمیّه امام صادق (ع) و امام جمعه تایباد در ابتدای جلسه به ذکر جریانات بعد از شهادت امام حسین (ع) و وضعیت خاندان امام حسین (ع) و اسیران کربلا پرداختند و فرمودند: دشمنان رفتار بسیار بدی با اسیران داشتند . آنها که خون شهیدان کربلا را روا دانستند به اسیران نیز رحم نکردند و حتی برای گوشواره ها ، گوش دختر بچه ها را پاره می کردند . در حالی که شیوه اهل بیت (ع) و خاندان نبوت اینگونه نبود .

 

 

جلسه اخلاق 27/9/89 حوزه علمیه امام صادق (ع)

حجة الاسلام والمسلمین محدثی رئیس و موسّس محترم حوزه علمیّه امام صادق (ع) و امام جمعه تایباد در ابتدای جلسه به ذکر جریانات بعد از شهادت امام حسین (ع) و وضعیت خاندان امام حسین (ع) و اسیران کربلا پرداختند و فرمودند: دشمنان رفتار بسیار بدی با اسیران داشتند . آنها که خون شهیدان کربلا را روا دانستند به اسیران نیز رحم نکردند و حتی برای گوشواره ها ، گوش دختر بچه ها را پاره می کردند . در حالی که شیوه اهل بیت (ع) و خاندان نبوت اینگونه نبود .

پیامبر اعظم (ص) در جریان فتح مکه ، دشمنانش را عفو کرد . بنا به قول سیدرضی ، گفت پیامبر (ص) را در خواب دیدم .

عرض کردم یا رسول الله (ص) ! چرا وقتی شما مکه را فتح کردید ، اینقدر عفو و مهربانی نشان دادید و گذشت کردید ، اما وقتی دشمنان شما غالب شدند ، فرزندانتان را کشتند . چرا اینطور شد ؟

در عالم خواب پیامبر (ص) فرمود : برو جوابت را از حیص بیص بگیر ( شاعر و ادیب) . از خواب بیدار شدم و رفتم درب خانه حیص بیص و جریان خواب را برای او نقل کردم .

حیص به گریه افتاد و گفت : من این شعر را امشب گفتم و نه آن را نوشته ام و نه تا به حال کسی آن را از زبانم شنیده است و آن شعر که در مورد منش و شیوه اهل بیت (ع) و خاندان پیامبر بود ، اینگونه است :

ما وقتی غالب و پیروز شدیم ، شیوه ما عفو و گذشت بود . شما که غالب شدید و حکومت را بدست گرفتید ، بیابانها را از خون ما رنگین کردید . شما قتل اسیران را حتی رواج دادید ، اما شیوه ما عفو و گذشت بود . این تفاوتی است میان ما و شما ، میان طینت ما و طینت شما . از کوزه همان تراود که در اوست .(فکر شما ، طینت شما ، نتیجه اش این است که این ظلم ها را می کنید و شیوه ما عفو و گذشت است ) .

همچنین امام علی (ع)‌ بعد از ضربت خوردن از ابن ملجم سفارش می کند که ابن ملجم را که اسیر بود ، سیراب کنند و او را گرسنه نگذارند . امام حتی نسبت به قاتل خود رئوف بود .

کسی بود در مدینه که آدم رذل و نانجیبی بود و مردم را اذیت می کرد مخصوصا امام سجاد (ع) را ناسزا می گفت . اتفاقا موقعی او مورد غضب حاکم واقع شد و او را گرفتند و در گوشه ای بستند و گفتند هرکس از او آزاری دیده بیاید و حال که او در بند است تلافی کند .

مردم هم ، یکی سنگ می زد و یکی او را ناسزا می گفت و اذیتهای او را تلافی می کردند . امام سجاد (ع) هم که از آنجا عبور می کردند ، به طرف این مرد آمد . مرد هم با خود گفت ، من این آقا را خیلی اذیت کردم ، حتما الآن تلافی می کند . اما شیوه امام اینگونه نبود . امام جلو آمد و سلام کرد و احوال او را پرسید و او را دلداری داد و دلجویی کرد و به او محبت کرد . خوب این شیوه اهل بیت (ع) بود .

اما دشمنان چه کردند با اینها در کربلا . آب را بر امام بستند و حتی بعد از شهادت امام بر اجساد تاختند و  اجساد شهدا را هم رها کردند و دفن نکردند .

در جریان جنگ جمل بعد از اینکه سپاه امیرالمومنین (ع) پیروز شد ، امام دستور داد به زنها کاری نداشته باشند ، مجروحین را تعقیب نکنند ، کسانی که امان خواستند به آنها امان بدهند ، در مال آنها غارت نکنند و ... . اما دشمنان در کربلا چه کردند ، ریختند به خیمه ها و هرچه بود غارت کردند .

پیغمبر (ص) این همه تاکید کردند به محبت اهل بیت (ع) ، اما امت چه کردند ؟ دشمنان نهایت رذالت و خباثت را در کربلا نشان دادند . خوب این شیوه دشمنان اهل بیت بود . و شیوه اهل بیت (ع) را هم که گفتیم ، رافت و مهربانی بود .

ما هم که پیروان آن بزرگواران هستیم باید رافت و محبت داشته باشیم و به سیره آنها توجه و گفتارشان را عمل کنیم .

امام جمعه محترم در پایان اعمال افرادی را که با افکار پلید دوستداران اهل بیت (ع) را با بمب گذاری و اعمال انتحاری به شهادت می رسانند ، محکوم کردند .


گروه خبری : فرهنگی
منبع : حوزه علمیه امام صادق (ع) تایباد
آخرین ویرایش : 1389/10/08 -- 00:00:07
نویسنده : مدیر سایت
تعداد بازدید : 3360

سلامتی رهبر صلوات

 

لَئِن شَکَرْتُمْ . .

مرقدت ضرب المثل های مرا تکمیل کرد

  هرکه بامش بیش برفش ، نه !

کبوتر بیشتر

ادامه ....

 

 

جلسه تواصی به حق

«تواصی به حق» موجب استمرار «عمل صالح»!!!

 

مسخره کردن

استاد قرائتی

ادامه ....

 

و آخر دعوانا . . .

سورة الفاتحة
{الحمد لله رب العالمین}

الأنعام
{الحمد لله الذی خلق السموات والأرض}

الکهف
{الحمد لله الذی أنزل على عبده الکتاب}

سبأ
{الحمد لله الذی له ما فی السموات والأرض}

وسورة فاطر
{الحمد لله فاطر السموات والأرض}

 

کلیه حقوق سایت متعلق به حوزه علمیه امام صادق (علیه السلام ) تایباد می باشد .